czwartek, 28 sierpnia 2014

Domowy ajvar

W tym sosie lubię wszystko - słodki smak pieczonej papryki, ostrość chilli, kremowy posmak bakłażana, piękne kolory, aromat czosnku, który wydobywa się podczas duszenia. A najbardziej oczywiście finalny efekt - pyszny, aromatyczny, gęsty sos, który pasuje niemal do wszystkiego. Ja uwielbiam tak po prostu - na kanapki, do wędliny. Ale wybornie smakuje z mięsem na ciepło, na zimno, plackami ziemniaczanymi czy tymi z cukinii. Absolutnie do wszystkiego. A do tego przypomina mi smak pewnych fantastycznych wakacji w Chorwacji.


Składniki:

3 kg papryki (głównie czerwona, ale może być też kilka żółtych)
1,5 kg bakłażana 
2 - 3 papryczki chilli
1 główka czosnku
100 ml oliwy z oliwek (może być aromatyzowana czosnkiem lub chilli)
3 łyżki przecieru pomidorowego
1 łyżeczka zielonej czubrycy
1 łyżeczka wędzonej ostrej papryki
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka soli

Paprykę kolorową i chilli pokroić w mniejsze kawałki, usunąć gniazda nasienne i ułożyć skórką do góry na blaszce do pieczenia. Piec około 40 minut w 200 stopniach (najlepiej opcja grill). Kiedy skórka mocno zbrązowieje, przełożyć do miski i nakryć folią. Po około 20 minut obrać ze skórki - będzie sama odchodziła. Pokroić w mniejsze kawałki.

Bakłażana upiec w całości w temperaturze 180 stopni (opcja pieczenia góra - dół). Lekko przestudzić, przeciąć na pół i wyjąć miąższ łyżką. Pokroić w mniejsze kawałki i dodać do garnka z papryką.

Czosnek obrać, drobno posiekać i dodać do bakłażana i papryki.

Dodać oliwę z oliwek, przecier pomidorowy i przyprawy. Całość zagotować, zmniejszyć ogień i dusić około godzinę w odkrytym garnku. 

Po tym czasie całość zblendować niezbyt dokładnie. Dobrze, żeby ajvar nie wyszedł zupełnie gładki, żeby kawałki warzyw były lekko wyczuwalne. 

Gorący ajvar przekładać do wyparzonych i wypieczonych słoików. Zakręcić i odwrócić.

Smacznego.






2 komentarze:

  1. Świetny wpis! :)

    Pozdrawiam

    _____________
    truskawkowa-fiesta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zrobiłam w tym roku lutenicę, ale jak dam radę to zrobię i ajvar. Zapraszam do dodania przepisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2014 :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...